Eesti Russian

Saame tuttavaks LUMI asutajatega. Helen Hirv ja Märt Miljan

LUMI on kodumaine nahahooldustoodete kaubamärk, mis keskendub oma tegevuses teadusest inspireeritud holistilisele naha tervendamisele ja hooldamisele. Kes on aga kaubamärgi loojateks ja millised on nende arusaamad kvaliteetsest nahahooldusest?

Kuidas LUMI alguse sai? 

Helen: Aastaid tagasi oli mu vastsündinud tütar kimpus atoopilise dermatiidiga. Otsides probleemile erinevaid lahendusi, sattusin lugema kirjandust kanepiõli kasulikest omadustest. Tütre jaoks tehtud katsetustest jõudsime ajapikku LUMI tootesarja loomiseni.

Märt: 1947. aastal avaldas vanaisa raamatu tööstusliku kanepi kasvatusest, mistõttu selle kultuurtaime käekäik oli kuidagi eriti südamelähedane. Kuus aastat tagasi olin just naasenud Argentiinast Eestisse ning otsisin uusi väljakutseid. Tundus väga äge teha kohalike teadlastega koostöös, hea disainiga, väga funktsionaalne tootesari tervisekanepist. Tervisekanep on ülimalt jätkusuutlik ja mitmekülgselt kasulik taim, kuid selle kasvatamine oli ELis aastaid keelatud, kuna kardeti, et selle varjus kasvatatakse narkokanepit. Seadusandlus muutus 2004. aastal ja sealt edasi hakkas see headest rasvhapetest küllastunud nahaõli korralikku renessansi tegema. Kui Helen tuli ideega, et teeme oma sarja, tundus see suurepärane võimalus luua midagi inimestele tõeliselt kasulikku. Midagi, millel on nii tegu kui nägu.

Miks nimi LUMI?

M: Kuna meie bränd ühendab apteegikosmeetika tõhususe looduskosmeetika puhtusega, siis otsisime sõna, mis seda kõige paremini edasi annaks. Lumekristall on ühest küljest struktuurne, lausa matemaatiline, teisalt looduslik ja puhas.

H: Mäletan istusime köögilaua taga, õues oli novembrikaamos, aasta oli 2012 ning paberikuhi oli igasugu nimesid täis sirgeldatud. Näiteks oli Aurora, Uma, Miori, Millen. Ja siis tuli LUMI. See kuidagi haakis, tundus oma. Uurisime lähikondsetelt nii Eestist kui välismaalt ja neile ka meeldis. Nii jäigi. Otsustasime, et kirjutame läbiva suurtähega, et eristada seda sõnast “lumi”.

 Märt ja Helen

Olete kõige enam Eesti ja välismaal auhinnatud kodumaine nahahooldustootja. Mis teeb teie tooted eriliseks? 

M: Meie eesmärk pole kunagi olnud midagi eriliseks teha, pigem teeme asju, millesse usume. Ja teeme asju mida meie klientidel on vaja. See kuidas teeme, väljendab meie enda arusaami ja uskumusi.

H: Vastuvoolu ujumise tunnet on olnud ikka omajagu. Kui turule tulime viis aastat tagasi, siis põdesime ikka tükk aega, kas me üldse kuhugi jõume lõhnaaine vabade toodetega. Osade arvates lõhnasid tooted nagu vanaema heinaküün, osade arvates oli lõhn kergelt merelise hõnguga ja suur hulk inimesi ütles, et lõhn on probleem. Samas kogu turg oli täis lillelõhnalist kosmeetikat, sealhulgas looduskosmeetika oli ka enamasti eeterlike õliidega lõhnastatud. Nüüdseks võime end õnnitleda ja õlale patsutada. Juba aastaid näitavad uuringud, et naha suurim ärritaja ning mikrofloora lõhkuja on parfüüm. Samut liigub looduskosmeetika üha enam eeterlike õlide vabade toodete poole. Lõhnastada võib ruumi, aga neid aineid pole mõistlik nahale, eriti tundlikule nahale kanda.

M: Meie üks deviis on funktsionaalsus. Tootesse paneme me asju, mis teevad nahale head – see on meie suurim organ ja selle tervis on oluline kogu kehale. LUMI polegi lõhnaemotsiooni pakkuv spatoode. Võrdleme end alati nagu täisväärtusliku toiduga. Korralik igapäevane mahetoit hoiab organismi terve ja meele rõõmsa. Seda ei saa asendada rämpstoidu ja toidulisandite komboga. Samuti on naha toitmisega – alustalaks on igapäevased kvaliteetsed tooraineid ja igasugude ebavajaliku ballasti minetamine. Rõhutame ka alati, et vähem on rohkem. Pigem kasutada vähem tooteid, aga veenduda nende kvaliteedis ja selles, et kallis kreem ka päriselt meie sõber on.

Olete oma kodulehel kirjutanud, et lähenete nahahooldusele holistiliselt. Mida selle all mõtlete? 

H: Kui inimesel on nahaprobleemid, siis kindlasti tuleb vaadelda seda tervikut silmas pidades. Nahk on siiski meie sisemuse peegel. Ainuüksi nahahooldusega, veel vähem ravimitega, nahaprobleeme ei lahenda. Lahendada tuleb probleem, mitte sümptom. Kui organism on vale toitumise tõttu tasakaalust väljas, soolestiku mikrofloora on halb, organismis on omega 6 üleküllus ja omega 3 puudus vms, siis tuleb tegeleda sellega seespidiselt muutes elustiili ja harjumusi. See annab hämmastavaid tulemusi ja nii kiiresti. Samal ajal, kui näeme, et medikamentoosse raviga jäädes samade harjumuste juurde peab korduvalt sama probleemiga tegelema, kuna sümptomid tulevad lihtsalt tagasi. Probleem on ju alles.

M: Proovime klientidele maksimaalselt nõu anda, mitte vaid kreemide osas, vaid laiemalt. Töötame koos mitmete toitumisnõustajatega ning akne osas panime kokku e-raamatu, mis purustab mitmed internetis levinud müüdid ja annab põhjalikult nõu.

Kuidas tooted sünnivad? 

H: Meie uued tooted kasvavad üldiselt välja kliendi tagasisidest, kliendi vajadustest, millele siis läheneme oma põhimõtete järgi arvestades naha ja inimese organismi kogutoimimist. Samuti ka teaduses toimuvast, kuna just naturaalse toorme maailmas on viimase 5 aastaga meeletu areng olnud.

 

Tootmine

Kellele on LUMI mõeldud, kes on teie klient?

M: Arvan, et igaüks, kes astub sammukesi tervislikuma elustiili suunas, hoolib endast ja ümbritsevast. Need kellele lähevad korda ökoloogiliselt puhtad toorainet, tõhusus ja keskkonnasõbralikkus. Peamiselt naine, aga üha enam ka mees.

H: Lisaks ka need, kellel on nahaprobleemid, ülitundlikkus, kes otsivad head lahendust oma murele meie toodetest. Minu lemmikkliendid on need, keda saame üllatada, et on toode, mis sobib nende ärritatud ja rikutud nahale,kuigi nad on lootuse kaotanud ja miski pole sobinud. Eriti magus on klient, kes on näiteks kuni meiega ühendust võtmiseni, kasutanud aastaid järjest hormoonkreeme mõne nahaprobleemi tõttu. Olen väga tänulik, et nad meid on leidnud, viitsinud uurida ja kuulata. Püüame ka edaspidi järjest paremini ja paremini nende klientide vajadusi rahuldada, et poleks vaja sirutada kätt ravimite järgi. Võtke julgelt meiega ühendust, kui teil on mõni nahahooldusmure. 

Kuhu liigub nahahooldus aastal 2018, mis on trendid?

M: Kindlasti on üks märksõna mikrobioom ehk siis kõik need bakterid, kes meie nahal elavad. Kõik teavad, kui kahjulikud on antibiootikumid, eriti nendega liialdamine. Sama lugu on nahahooldusega. Iga hommik ja õhtu säilitusainetest pungil tooteid näkku pannes rikud ära oma loomuliku mikrofloora. Teise trendina näeme eeterlike õlide ja parfüümi rolli vähenemist. Inimestel on üha enam mure naha tundlikkusega ning need ained on number üks ärritajad.

H: Arvan, et toodete mõju keskkonnale muutub veelgi olulisemaks. Näiteks puhas kookosrasv on hea nahahooldustoode, samas tekitab troopikas probleeme elukeskeskkondade hävitamise läbi. Lisaks pole transport maailma teise otsa väga ökoloogiline. Kasutades kanepiseemneõli oma toodetes saame olla kasulikud nahale ja sõbralikud planeedi vastu.

Kas midagi on väga valesti nahahoolduse maailmas?

H: Tarbitakse liiga palju ja ei saada aru, et see on hoopis halb. Nahk kui elusorgan ei suuda ja pole mõeldud selle kõige tootekirevuse “seedimiseks”. Tarbitakse valesid tooteid, kuna pakkumus on suur ja turundus on võimas relv. Pigem tahaks öelda tihti, et jätke kõik paariks nädalaks ja imekombel, kui nahk saab hakata taastuma selle kõige alt, näeme hoopis tervet nahka, mida pole aastaid nähtud, sest nõiaring on teinud oma töö. Seda näeme tihti, et nii lihtsa ja toimiva lahenduse peale enam ei tulda tarbimisühiskonnas, sest iga eelmise vea parandamiseks on kohe vaja uut toodet. Vahel on vaja hoopis mitte sekkumist ning aega ja rahu.

Mis on LUMI plaanid, millest unistate? 

M: Meie kõige suurem plaan on jääda iseseisvaks ja teha edasi asja millesse usume. Vahel vastuvoolu ujudes. Seepärast ei taha me ka mingeid investoreid, mega kasvu ja sellestest tekkivat survet müüa. Tahame, et hommikul oleks mõnus tööle hakata ja postkasti prantsataksid edaspidigi klientide rõõmusõnumid korda saadud nahast. Plaanime paari päris uut ja innovaatilist tootesarja just tundlikule, ülitundlikule ja probleemsele nahale.

H: Unistame sellest, et inimestel on olemas õige info. Internet on täis täiesti jaburaid soovitusi – Eesti dermatoloogia õppekava on vananenud. Inimesed kannatavad ja süsteemi juhib ravimitööstus. Vahel unistame oma nahakliinikust, kus me tegeleme inimese kui terviku aitamisega, mitte sümptomite kosmeetilise lappimisega.

 Märt ja Helen

Tundub, et LUMI jaoks on keskkonnahoid oluline. Kuidas ise rohelist eluviisi praktiseerite?

M: Püüan samm-sammult oma Berliini kodus prügivaba majapidamise suunas liikuda. Alustasin sellest, et plastikusse pakendatud asju püüan mitte osta. Ei olegi väga keeruline. Mul pole enam aastaid autot, sõidan rattaga.

Helen: ma elan Läänemaal mere ääres metsas. Kasvatan palju toitu ise või ostan lähinaabritelt. Pean kanu juba pea aasta, oma munad on meil suur hitt külaliste seas ja näen, kuidas tegelikult paljud noored pered tahavad maale. Pean maal elamist lisaks ökoloogilisusele oluliseks ka oma vaimse tervise seisukohast. Nii enda kui laste. Elurütm ja ka vaade elule muutub inimsõbralikumaks ja väikeses kogukonnas on inimesed üksteise suhtes palju hoolivamad. Märdi eeskujul olen hakanud ka mõtlema, kuidas ise prügi tootmist vähendada.

 

Fotod: Laura Strandberg

Share Button